Vintertreff i Stryn: Ungdommen er løs!Vi har slått Rød Diesel! Jubelen står i taket. Vi er på Vintertreff i Stryn med 180 ungdommer fra Fjordane og Sogn kretser. Rytmen fra bangla-popmusikken slår enda mer taktfast og stemningen den sene lørdagskvelden på Rolling Magazine når nye høyder
Tekst: Hanne Tommelstad
Registrert av: KM Admin (20.02.2006 16:57)
|
|
Målet ble tydelig uttalt allerede lørdag morgen, da innsamlingsprosjektet ble presentert. Rød Diesels innsamling fra forrige helg skulle slås. 10.000 kr er mulig når ivrige ungdommer fra Fjordane og Sogn kretser møtes til Vintertreff i Stryn. I løpet av dagen så flere nye foreninger dagens lys, og medlemskontingenten gikk rett i prosjekt-bøssa; ledertrening for unge kvinner i Bangladesh. Skal KFUK-KFUM Global klare å samle inn egenandelen for 2006 i løpet av vinterfestivalene, måtte vi klare 6500 kr på hver festival. Da det på Rød Diesel i Porsgrunn var samlet inn 10.000 kr, skulle ikke ungdommene som var samlet i Stryn, være noe dårligere.
Det var et fint knippe foreninger som levde sitt korte liv i løpet av Vintertreffet. Gloria fra Bangladesh malte røde og brune mønster på hendene til medlemmene i henna- og alta-foreningen. Jojo-foreningen bestod av mer og mindre erfarne jojo-entusiaster, uavhengig av nivå benyttet de sjansen til å vise seg frem på lørdagens konsert. Deltakerne kjøpte sine nye jojoer, laget i Bangladesh, i Banglaboden, med Kula og Myggen eller YWCA- og YMCA-logoene. Klegg-foreningen ble startet allerede fredag kveld av et par Buskerud-jenter som hadde forvillet seg til Stryn. Forville seg er kanskje ikke riktig å si. Det var tydelig at VTs gode navn og rykte gjorde det lett for østlendingene å sette seg på bussen for å kjøre den ni timer lange veien til Stryn. Dette måtte de få med seg! De hadde tydeligvis også satt seg som mål å vise vestlendingene hvordan man lager foreninger til inntekt for Bangladesh. Klegg-foreningen var den foreningen som kom lengst i antall medlemmer og innsamlet pengesum. Om det var fordi samholdet i foreningen var så godt, eller plagen ved å stå utenfor fellesskapet ble for stort, kan man bare lure på. Godt over halvparten av deltakerne på VT ble med, og foreningens samlede medlemskontingent utgjorde over en fjerdedel av det endelige beløpet som kom inn i løpet av helgen.
I tillegg til inntektene fra foreningene, kom det et godt bidrag i løpet av lørdagens store Ten Sing-konsert. Gavmildheten var stor da kurvene ble sendt rundt i salen. Da pengene ble talt opp før Rolling Magazine viste det seg likevel ikke å holde til noen rekord. Konkurranseinstinktet ble igjen tent og raske bein løp huset rundt for å be foreldrevakter gi et lite ekstra bidrag og for å finne de siste kronestykkene som hadde gjemt seg nederst i jakkelommene. Målet ble nådd, de 10.000 ble passert og en fornøyd gjeng fortsatte lekene, dansene og konkurransene inn i vinternatta, godt planlagt og gjennomført av Ten Sing Norway.
Ten Sing Norway var med på å sette sitt preg på Vintertreffet fra start til slutt. Treffet ble åpnet fredag kveld med TSN på scenen. Kulturhuset i Stryn hadde ikke mange ledige plasser denne kvelden, det var mange som ville se den populære gjengen opptre. Flere av deltakerne kommer fra Fjordane, og det var tydelig at kretsen var stolt av sitt bidrag til årets TSN. Publikum ble heller ikke skuffet, TSN leverte en flott konsert, der den stemningsfulle dramaen og den livlige dansen skapte en fin ramme om et godt musikalsk arbeid.
Det spesielle med TSN er så at de ikke forsøker å holde hemmelighetene for seg selv. Gode råd og ferdigheter ble delt med deltakerne i løpet av lørdagens seminarer. Søndagen ble en perfekt avslutning på en god helg med en gudstjeneste med fengende musikk og tankevekkende dramapreken, også dette ved TSN sammen med LiV. Preludiet ved kretskoret, KrinsKrams fortjener også noen ord. Hadde ikke kirken vært bygd for vestlandsvær, hadde taket løftet seg! Musikken sitter fortsatt i kroppen og Vingårdssøndagens ord om å tjene ligger bak i hodet, og jeg undrer meg på hvordan de skal settes ut i livet. Vi er utfordret til å ta med oss noe av den gode stemningen inn i hverdagen, for å omsette den i tjeneste. Med VT i ryggen, er veien til tjenestevillighet kort. Ungdommen er løs!
|
|