15-16 år og lyst å bli leder? Meld deg på MILK
|
Her kan du lese mer om MILK
MILK er et ettåring ledertreningskurs for deg på 15-16 år og som har ingen eller liten ledererfaring, men som ønsker mer erfaring som leder.
MILK står for MIniLederKurs.
Her kan du eller menigheten din melde deg på MILK for skoleåret 2012/2013.
Påmeldingsfrist er 1.september 2012
Kursavgiften for MILK kurset 2012/2013 er på kr 1950 pr. deltaker.
Dette inkluderer kursmateriell (deltakerhefte og lederhåndbok for lokalledere), deltakeravgift for kursdeltaker og ledere på Nattcup 2012, kost, losji og programkostnader knytt til MILK-weekend på Skotnes i oktober, samt et lite måltid under fellessamlingene på Ynglingen.
Det forventes at MILK-deltakerne deltar på Vinterfestivalen sammen med sin enhet/gruppe, men deltakeravgiften er ikke lagt inn i kursavgiften slik det har vært tidligere år, og derfor er kursavgiften nedjustert sammenlignet med 2011/2012-kurset.
Alle transportkostnader til og fra samlinger og arrangementer må kursdeltakeren dekke selv.
Vi har gjort vårt ytterste for å holde kursavgiften så lav som mulig.
Det er vanlig at KFUK-KFUM enheten eller menigheten som kursdeltakeren tilhører dekker inn til 2/3 av kursavgiften. Dette må hver enkelt selv søke sin enhet/ menighet om. Bispedomerådet støtter også ledertrening i menigheter med inntil 2000 kr per menighet - dette må menighetene selve søke om.
Grunnen til oppjusteringer i kursavgift er økte kostnader kretsen har i forbindelse med avvikling av kurset, samt at det ikke har forettat prisjusteringer på veldig mange år, og nå har det vist seg nødvendig å justere avgiften slik den samsvarer med de reelle kostnadene tilknyttet kurset.
|
MILK informasjonsbrosjyre
|
Her kan du laste ned MILK informasjonsbrosjyren for kursåret 2012/2013:
|
MILK infobrosjyre 2012-2013
MILK i Bjørgvin krets
|
MILK er MINI LEDER KURS FOR 15-16 åringer
MILK er et samarbeidsprosjekt mellom Den norske kirke og KFUK-KFUM. Navnet henspiller på "melk og ikke fast føde". Det er et enkelt lederkurs for ungdom (fjorårskonfirmanter) med liten ledererfaring. MILK kurset er et ettårig kurs som går fra september til juni.
Målsetting med MILK:
- skalpe et kurstilbud som viderefører konfirmantene i et kristent felleskap i menigheten
- gi opplæring og omsorg til ungdommene året etter konfirmasjonen
- bidra til langsiktig bygging av ungdomsarbeid i menigheten
- inkludere ungdommene i gudstjenestelivet
- rekruttere leder til barne- og ungdomsarbeidet
Bjørgvin KFUK-KFUM arrangerer fellessamlinger og møtepunkt på tvers av menighetsgrenser og arbeidsformer. Fellestur og moro! Lokalmenigheten har ansvar for lokal kursing og oppfølging.
Det er lagt opp til noen fellessamlinger og omtrent en lokalsamling i måneden. Det blir også gitt "mini"lederoppgaver under nattcup, vinterfestival og sommerleir, og det er også en egen MILK weekend med tur til Skotnes i oktober.
Menighetens ansvar er å :
- finne aktuelle deltagere
- finne en eller flere som tar ansvar for den lokale oppfølgingen og kursingen. Gjerne en som kjenner konfirmantene fra konfiramsjonstiden
- kursledere som også kan følge deltagerne på fellessamlingene og weekend-turen
Etter MILK oppfordres det til å være med på LiV, ledere i vekst, som er et toårig lederkurs.
Påmeldingen er i gang med frist 1. september 2012 med oppstart i midten av september. Ta kontakt med kretskontoret om du har noen spørsmål !
BLI MED PÅ MILK !
|
Påmelding til MILK 2012/2013
Semesterplan 2012/2013
|
Semesterplan for MILK kurs 2012/2013
August: inspirasjonssamling for lokale kursledere
September: 1.samling i menighet/ enhet: ”Jeg, jeg og Gud”
26.-28.oktober 2012: MILK weekend på Skotnes. Tema: ”Jeg og menigheten, Gudstjenesten”
November: 2. samling i menighet/ enhet: ”Jeg og de andre”
16.november 2012: Nattcup i Haukelandshallen (praksis/lederoppgaver)
Januar: 3.samling i menighet/ enhet: ”Styrearbeid og organisering”
16.januar 2013: Fellessamling på Ynglingen: Hvordan planlegge kveldsavslutning. Begynne å jobbe konkret med planlegging av kveldsavslutning til vinterfestivalen. Resten av planleggingen skjer lokalt i menighet/ enhet før vinterfestivalen.
8.-10.februar 2013: Vinterfestivalen på Voss (praksis/lederoppgaver)
Mars: 4.samling i menighet/ enhet: ”Lederen og organisasjonen”
17.april 2013: Fellessamling på Ynglingen: Introduksjon til KFUK-KFUM sitt programarbeid og undervisning i leirplanlegging
Mai/juni: 5. samling i menighet/ enhet: ”Lederen – trygg med andre”
Juni: Evalueringsmøte for kursledere
Med forbehold om små endringer (sist oppdatert 30.05.12).
|
|