ikon Min Connect

Tre tyskeres år i Norge

Sist oppdatert: 14. august 2025

Det vanligste spørsmålet vi tyskere får her er: Hvorfor har du bestemt deg for å komme til Norge og ikke til et annet land? Kanskje vet folk ikke at Norge er så fint, eller kanskje vil de bare høre det igjen. Uansett vil vi gjerne skrive litt om hva vi har opplevd, og hvorfor vi valgte det riktige landet :)

Vi er Svenja, Alicia og Finn – tre veldig hyggelige mennesker fra Tyskland. Vi har alle valgt å gjøre en europeisk volontørtjeneste i Bergen, ESC (European Solidarity Corps) etter videregående skole. Vår mottakerorganisasjon er KFUK-KFUM Ulriken, hvor vi jobber innen ulike områder. Vi kom hit i midten av august 2024 og snart må vi dessverre si farvel igjen i slutten av juli 2025.


Hvordan ser vanlig uke ut for oss?

Mandag – Åpen barnehage
Uken starter i en av de åpne barnehagene. Disse fungerer som en åpen møteplass for småbarn og foreldre. Vi hjelper til med å forberede og servere lunsj, holder orden på kjøkkenet og lekeområder, og tilbringer tid sammen med både barna og foreldrene.

Tirsdag – Åpen barnehage
Også denne dagen er vi i en barnehage, men på et annet sted. I dag har vi lenger åpent med middag klokken halv fire. Vi hjelper på kjøkkenet med middagslaging, dekker bordet og tar oppvasken etterpå. Når det nærmer seg jul eller andre høytider, er vi med på å skape ekstra god stemning.

Onsdag – Kontorarbeid hos KFUK-KFUM Bjørgvin
Midt i uken jobber vi på kretskontoret, der vi hjelper til med å planlegge og forberede ulike arrangementer og festivaler for barn og ungdom. Vi deltar også på selve gjennomføringen av store regionale events som Barne- og tweensfestival, Nattcup, Vinterleir og 17.mai, i tillegg til Camp Vestland og Konfirmantfestival.  

Torsdag – Bruktbutikken VelBevart
Torsdagen tilbringes i bruktbutikken, hvor vi tar imot donasjoner, sorterer klær og møbler, priser varene og stiller dem ut. Vi jobber tett sammen med hyggelige pensjonister og får både praktiske oppgaver og gode samtaler med kundene.

Fredag – Bruktbutikken VelBevart
Fredagen ligner torsdagen: Vi står i kassen, hjelper kunder og holder orden i butikken og på lageret. Noen ganger pynter vi også butikkvinduet eller tar bilder til sosiale medier.

I tillegg til jobb har vi funnet mange fritidsaktiviteter. En stor del av fritiden vår tilbringer vi i studentmenigheten St. Jakob. Der går vi nesten hver søndag på kveldsgudstjenesten som byr på flott lovsang med band, gode og relevante prekener og selvfølgelig kirkekaffe med quiz etterpå. Også hjelper vi av og til på Kafé Jakob, går i St. JaKor og Strikkeklubb. Vi liker også å gå på tur til alle fjellene her rundt omkring. Akkurat nå i mai, hvor dagene er lysere og solen skinner, nyter vi virkelig tiden ute i naturen.

Gjennom frivilligtjenesten vår har vi deltatt på to oppfølgingsseminarer, fem dager i Balestrand og tre dager i Oslo. Disse seminarene var et godt sted å få et større overblikk på året vårt. Vi fikk mulighet til å gå ut av hverdagslivet og tjenestesteder og reflektere over alt som vi har opplevd med litt distanse. Plusspoenget var også at på seminarene møtte vi med alle andre frivillige i Norge som er en del av ESC. Mennesker med samme ideer, samme drivkraft og også samme problemer eller utfordringer. Det var tid til å snakke med de som forstår deg best - tid for utveksling og påfyll.

På det første seminar i Balestrand (en bygd som er forresten utrolig vakker!) blir vi kjent med de andre frivillige og har snakket om vår begynnelse som frivillige i et annet land. Et stort tema var språk, mørket i Norge, og forskjeller mellom kultur og spesielt åpenhet fra det norske folket. Vi satte og skrev også ned våre egne mål for året. Det andre seminaret i Oslo etterpå fungerte derfor som en kontroll. Hva skjedde med målene våre? Er vi på den riktige veien? Det høres kanskje strengt eller kjedelig ut, men det var det absolutt ikke! Våre seminarledere var utrolig gode til å kombinere både læringserfaringer og gøy. For å gi litt  innsikt kan vi si følgende ting: Pepperkakehus-konkurranse, fjelltur cidersmaking (Balestrand) og solnedgang på operahustaket, byvandring, konurransekveld (Oslo).I hvert fall to høydepunkter fra berg-og dalbanen i vår frivillighetstjeneste!

To andre bokstavelige høydepunkter (eller høytider) i året vårt var jul og påske i Norge. Da hadde vi på en annen måte mulighet til å oppleve kultur og tradisjoner fra et annet land. For hvor ellers spiller tradisjoner og ritualer en så stor rolle som i høytider? For å få en riktig norsk opplevelse har vi prøvd å gjøre alt akkurat som dere har det her i Norge. Hver dag i desember har vi sett en ny episode fra julekalenderen på NRK, vi gikk på Bergens julemarked, på diverse julefeiringer, julebord, juletrefester og til jul ble vi med på pinnekjøtt-middag. Også har vi opplevd en veldig festlig julegudstjeneste i den vakre kirken på Voss.Vi feiret jul på Voss hos de andre to tyske KFUK-KFUM-frivillige, Manuel og Talea, og i påsken var vi der igjen. Etter en stor brunsj og maling av påskeeggene gikk vi sammen på tur på skifjellet Hangurstoppen. 

I slutten av mai og begynnelsen av juni oppfylte vi en drøm: turen vår til Lofoten. Vi hadde lekt med ideen siden starten av frivilligåret vårt. Det var tydelig at vi ikke ville fly, så hva var alternativene våre? Etter mye frem og tilbake, planlegging, grubling, innsamling og forkasting av ideer, hadde vi endelig en plan: vi skal reise med tog og ferge til Lofoten og tar buss når vi er i Lofoten. Eventyret vårt startet 28. mai. Med ryggsekker, telt og primus tok vi først nattoget til Oslo. To togturer og en båttur fulgte deretter. Da vi ankom Lofoten, var det rett og slett fantastisk vakkert. På våre mange turer undret vi oss over den vakre naturen i Nord-Norge. Vi ble litt døgnville og tidsforvirret fordi solen aldri gikk ned. Den eneste fristen var neste bussavgang, som vi måtte følge nøye med på, fordi bussene gikk ikke så ofte. Vi opplevde så mye, noe vi er så takknemlige for! Og hvis ikke vi tre – som klarte å overleve en campingferie med telt – er det kuleste Bergenskollektivet, så vet vi ikke ;)



til toppen
Ikon

Vi bruker informasjonskapsler for å samle brukerstatistikk fra nettsiden vår. Statistikken benytter vi for å gjøre brukeropplevelsen på nettsiden bedre. Les mer